Poniżej znajdziecie scenariusz zajęć z tematu MY BODY, w którym poznawaliśmy z dziećmi nową piosenkę. Zapraszam! :)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Body parts - poznanie nowej piosenki
Cele zajęć:
W czasie zajęć dzieci:
* poznają nową piosenkę i zabawę ruchową do piosenki,
* poznają nowe słowa (w piosence): shoulders, knees, eyes, ears, mouth, nose,
* utrwalą poznane słowa: head, arms, hands , legs, toes, tummy,
* będą utrwalały przymiotniki big / small oraz nazwy kolorów,
* utrwalą zwroty: Show me your …, Shake/wave/clap/tickle/touch your …
Utrwalana struktura gramatyczna: zwroty: Show me your...., Shake/wave/clap/tickle/touch your …
Nowe jednostki leksykalne: shoulders, knees, eyes, ears, mouth, nose
Utrwalane jednostki leksykalne: head, arms, hands , legs, toes, tummy, nazwy kolorów, przymiotniki big/small
ETAPY ZAJĘĆ
|
PRZEBIEG ZAJĘĆ
|
Czas
|
CZYNNOŚCI
WSTĘPNE
|
1. Powitanie dzieci i
sprawdzenie obecności.
2. Wspólne śpiewanie piosenki
pt. „Make a circle” wraz z pokazywaniem.
|
3’
|
ROZGRZEWKA
JĘZYKOWA + PREZENTACJA
|
3. „What’s the
weather like today?”
– opisywanie pogody. Nauczyciel pyta: Is it sunny/raining/ snowing/ hot/
cold/ windy? Dzieci odpowiadają: Yes, it is …
4. „Go to…” – nauczyciel rozkłada w
różnych częściach sali karty obrazkowe. Dzieci spacerują po dywanie w rytm
muzyki, a na przerwę słuchają nauczyciela, który wypowiada imię dziecka i
nazwę części ciała, np. „Paweł go to head”
5. Prezentacja dodatkowych
kart z nazwami części ciała, które pojawią się w piosence: shoulders,
knees, eyes, ears, mouth, nose.
|
5’
|
ĆWICZENIE
poznanych
form i struktur gram., słownictwa
|
6. „Big or small?” – nauczyciel rozkłada na
dywanie obrazki z różnymi częściami ciała: małymi lub dużymi (części ciała
robota małego i dużego). Następnie prosi każde dziecko po kolei o wskazanie
odpowiedniego obrazka, np. Show me big head. Show me small arms.
7. “Let’s make a monster!” – nauczyciel rozkłada na
dywanie różne sylwety części ciała (duże i małe, w różnych kolorach). Prosi
dzieci, aby budowały potwora wg jego poleceń, np. Ania please take big, red
leg. Tomek please take small, green head.
|
10’
|
UŻYWANIE
poznanych form i struktur gram., słownictwa
|
8. „Where is the
feather?”
- zabawa z piórkiem. Dzieci
dobierają się w pary. Każda para otrzymuje piórko. Jedno z dzieci zamyka
oczy, a drugie dotyka go piórkiem po określonej części ciała. Dziecko musi
odpowiedzieć gdzie czuje dotyk pióra (nazwać część ciała).
|
3’
|
ROZUMIENIE
ZE SŁUCHU:
- przed słuchaniem
- słuchanie
- po wysłuchaniu
|
9. “Shake, shake” – zabawa
ruchowo-naśladowcza. Nauczyciel wypowiada (i demonstruje) różne polecenia
związane z częściami ciała, a dzieci je naśladują, np.
Wave your
arms/ears,
Clap your hands,
Touch your
knees/tummy/shoulders,
Tickle your
nose/legs/toes,
Shake your
head/arms.
10. “Head,
shoulders, knees, and toes”
- słuchanie piosenki, zabawa ruchowa do piosenki. Dzieci stoją na dywanie i
podczas słuchania pokazują za nauczycielem
11. Goodbye song” – śpiewanie piosenki na
pożegnanie.
|
9’
|
ZADANIE
REZERWOWE:
|
„Change your place” – dzieci siedzą w kole na
dywanie. Każde z nich otrzymało kartonik z obrazkiem poznanej części ciała.
Nauczyciel wypowiada dwie nazwy, a dzieci które trzymają odpowiednie karty
zamieniają się miejscami. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając dzieci
trzymające karty.
|
|
PIOSENKI Z ZAJĘĆ
Make a circle
Head, shoulders, knees and toes
wersja do nauki
wersja do szybszego śpiewania
Goodbye song
Nie wrzucam tekstów piosenek, gdyż po kliknięciu na zamieszczony film i przejściu do You Tube - pod każdym filmikiem znajdziecie tekst piosenki :)
Super, że w końcu ktoś pracujący jako nauczyciel wychowania przedszkolnego pisze o nauczaniu języka angielskiego. Sama zmagam się z tym od roku, ale powiem szczerze sprawia mi to satysfakcję i frajdę i dzieci czekają z niecierpliwością na angielski. Pozdrawiam i dziękuję
OdpowiedzUsuńMnie mija pierwszy miesiąc i też muszę przyznać, że sprawia mi to przyjemność :) Mimo dodatkowej pracy - jest radość :) Oby tak dalej, trzymajmy się razem! Zapraszam do dzielenia się tutaj swoimi pomysłami na angielski w przedszkolu!
UsuńBardzo dobra inicjatywa aby opisywać swoje metody nauczania. Skorzystają zarówno nauczyciele jak i dzieci. Gratuluję bloga!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJa jestem tego zdania, że na każdym etapie warto uczyć się języka angielskiego. Ja ostatnio uczęszczałam na kurs dla biznesu w https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-angielski/kurs-angielskiego-business-english gdzi na tym kursie uczono mnie typowo zwrotów i słów oraz zachowań przy kontaktach firmowych. Bardzo ciekawe zdarzenie i niechaj dzieciaki uczą się od małego, aby później nie musiały nadrabiać zaległości.
OdpowiedzUsuńHej hej! Właśnie do Ciebie trafiłam i zabieram ze sobą zabawę z piórkiem ;-D też uczę przedszkolaki, pozdrowienia ;-D
OdpowiedzUsuńKażda forma nauki języka angielskiego jest dobra i myślę, że warto jest zaczynać od najmłodszych lat. W moim przypadku bardzo dobrze sprawdziła się metoda https://www.jezykiobce.pl/7-angielski/s-1/chce_korzystac_z-mp3/categories-angielski dzięki której nauczyłam się bardzo dobrze języka angielskiego. Myślę, że warto korzystać z tego typu rzeczy.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że jeśli chodzi o nauczanie języka angielskiego najmłodszych to jest to całkiem fajne doświadczenie. Właśnie dlatego również rozważam podjęcie franczyzy szkoły językowej https://universe.earlystage.pl/franczyza gdzie wiem, że może to być przygoda dla mnie oraz dla moich przyszłych uczniów.
OdpowiedzUsuńW każdym przedszkolu teraz dzieci uczą się języków? Zgadzam się, że angielski jest niezbędny w dzisiejszych czasach i dobrze aby dziecko uczyło się go jak najwcześniej. W takim mieście jak Toruń przedszkole gdzie dzieci uczą się angielskiego znajdziecie bez problemu. Warto w takie miejsce zapisać swoje dzieci.
OdpowiedzUsuńWykorzystam przy nauce z córką
OdpowiedzUsuń