środa, 15 marca 2017

Pada deszcz - zabawa badawcza z pianką do golenia

Niedawno realizowaliśmy temat związany z pogodą, dlatego w naszym kąciku badawczym zaproponowałam dzieciom zabawę: obserwowaliśmy zachowanie pianki do golenia i tuszu ("co dzieje się w chmurze i jak z niej pada deszcz") :) Zapraszam do obejrzenia filmiku! 


Do wykonania tej zabawy potrzebne są:
- słoik
- pianka do golenia
- pipeta lub strzykawka*
- granatowy tusz (lekko rozcieńczony wodą), barwnik spożywczy z wodą, woda zabarwiona bibułą

*pipeta jest lepsza, bo nie rozpryskuje tuszu; ja kupiłam w aptece zakraplacz do oczu


Najpierw dzieci nalewają wodę do słoika, potem wyciskamy piankę tworząc chmurę :)Dziecko nabiera tusz/ barwnik spożywczy/ wodę z bibuły do pipety, a potem skrapla płyn na chmurę. Pozostaje tylko czekać (dosłownie chwilkę) i obserwować co się wydarzy. A wydarzy się świetne zjawisko (szczególnie z tuszem), co można zobaczyć na filmiku! :)  
Dzieci wpatrywały się jak zaczarowane! Polecam :)

Oczywiście ta zabawa nie obrazuje procesu powstawania deszczu (chmura i deszcz po prostu się z tym kojarzą, no i pasowało to do naszego tematu) :) 

 Dzieci obserwowały jak przez piankę przenikają różne płyny: tusz, barwnik spożywczy rozcieńczony z wodą oraz woda zabarwiona bibułą. Musiały oszacować co przeniknie szybciej, a co wolniej. Doszły do wniosku (z moimi małymi wskazówkami) dlaczego tak się dzieje: to, co jest cięższe i gęstsze przenika szybciej :) 
Chyba nie muszę pisać o innych korzyściach: sprawność manualna (chwyt pęsetkowy), koncentracja, współpraca (dzieci dzieliły się pipetą), itd. 


Krajobraz po burzy ;)


5 komentarzy:

 1. Ta praca jest świetna pisał Krzysztof Politański

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda to super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak faktycznie pada deszcz to ja się cieszę, gdyż wiem, że moje zbiorniki do zbierania deszczówki szybko się napełnią. Właśnie wtedy jestem w stanie podlewać nią swój ogród. Fajnie tą zasadę opisano w https://www.dostudni.pl/zbieranie-deszczowki-i-wod-roztopowych-dla-celow-domowych-i-do-uprawy-roslin,b73.html i myślę, że warto jest to wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat ja takich eksperymentów jeszcze nigdy nie robiłam, ale bardzo fajny sposób. Moim zdaniem na pewno warto jest zapoznać się z wpisem https://tbs24.pl/jak-zbierac-i-wykorzystac-wode-deszczowa/ gdzie dokładnie określono jak należy zbierać i w późniejszym etapie wykorzystywać deszczówkę.

  OdpowiedzUsuń