środa, 15 marca 2017

Pada deszcz - zabawa badawcza z pianką do golenia

Niedawno realizowaliśmy temat związany z pogodą, dlatego w naszym kąciku badawczym zaproponowałam dzieciom zabawę: obserwowaliśmy zachowanie pianki do golenia i tuszu ("co dzieje się w chmurze i jak z niej pada deszcz") :) Zapraszam do obejrzenia filmiku! 


Do wykonania tej zabawy potrzebne są:
- słoik
- pianka do golenia
- pipeta lub strzykawka*
- granatowy tusz (lekko rozcieńczony wodą), barwnik spożywczy z wodą, woda zabarwiona bibułą

*pipeta jest lepsza, bo nie rozpryskuje tuszu; ja kupiłam w aptece zakraplacz do oczu


Najpierw dzieci nalewają wodę do słoika, potem wyciskamy piankę tworząc chmurę :)Dziecko nabiera tusz/ barwnik spożywczy/ wodę z bibuły do pipety, a potem skrapla płyn na chmurę. Pozostaje tylko czekać (dosłownie chwilkę) i obserwować co się wydarzy. A wydarzy się świetne zjawisko (szczególnie z tuszem), co można zobaczyć na filmiku! :)  
Dzieci wpatrywały się jak zaczarowane! Polecam :)

Oczywiście ta zabawa nie obrazuje procesu powstawania deszczu (chmura i deszcz po prostu się z tym kojarzą, no i pasowało to do naszego tematu) :) 

 Dzieci obserwowały jak przez piankę przenikają różne płyny: tusz, barwnik spożywczy rozcieńczony z wodą oraz woda zabarwiona bibułą. Musiały oszacować co przeniknie szybciej, a co wolniej. Doszły do wniosku (z moimi małymi wskazówkami) dlaczego tak się dzieje: to, co jest cięższe i gęstsze przenika szybciej :) 
Chyba nie muszę pisać o innych korzyściach: sprawność manualna (chwyt pęsetkowy), koncentracja, współpraca (dzieci dzieliły się pipetą), itd. 


Krajobraz po burzy ;)


4 komentarze:

  1. Ta praca jest świetna pisał Krzysztof Politański

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak faktycznie pada deszcz to ja się cieszę, gdyż wiem, że moje zbiorniki do zbierania deszczówki szybko się napełnią. Właśnie wtedy jestem w stanie podlewać nią swój ogród. Fajnie tą zasadę opisano w https://www.dostudni.pl/zbieranie-deszczowki-i-wod-roztopowych-dla-celow-domowych-i-do-uprawy-roslin,b73.html i myślę, że warto jest to wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń