Cześć! Dziś dwa kolejne wpisy związane z językiem angielskim. Chcę podzielić się tym, co już robimy z dziećmi na zajęciach. Po moich poprzednich wpisach już wiem, że wiele z was ma problem z prowadzeniem zajęć, dla wielu jest to nowa sytuacja (tak, jak i dla mnie). Dlatego mam nadzieję, że moje pomysły pomogą!
We wrześniu realizujemy temat MY BODY - za mną już kilka zajęć. Dziś dzielę się dwoma scenariuszami zajęć. W tym wpisie wprowadzenie nowego słownictwa, a w kolejnym poznanie nowej piosenki. Zapraszam! :)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Body parts – wprowadzenie nowego słownictwa
Cele zajęć:
W czasie zajęć dzieci:
* nauczą się nowych słów: head, arms, hands , legs, toes, tummy,
* będą utrwalały nazwy kolorów,
* poznają nowe zwroty: Show me your …, Shake your …
Nowa struktura gramatyczna: zwroty: Show me your …, Shake your …
Nowe jednostki leksykalne: head, arms, hands , legs, toes, tummy
Utrwalane jednostki leksykalne: nazwy kolorów
ETAPY ZAJĘĆ
|
PRZEBIEG ZAJĘĆ
|
Czas
|
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
|
1. Powitanie
dzieci i sprawdzenie obecności.
2. Wspólne
śpiewanie piosenki pt. „Make a circle” wraz z pokazywaniem.
|
3’
|
ROZGRZEWKA JĘZYKOWA + PREZENTACJA
|
3. „What’s
the weather like today?” – opisywanie pogody. Nauczyciel
pyta: Is it sunny/raining/ snowing/ hot/ cold/ windy? Dzieci
odpowiadają: Yes, it is …
4. „What’s
inside?” – odgadywanie
zawartości woreczka, w którym znajdują się karty obrazkowe (flashcards) z
obrazkami części ciała. Prezentacja kart, nazywanie kart, powtarzanie nazw za
nauczycielem. Pokazywanie przez dzieci odpowiednich części ciała.
|
5’
|
ĆWICZENIE
poznanych form i struktur gram.,
słownictwa
|
5.
„Show
me your …” –
wydawanie poleceń pojedynczo do dzieci – pokazywanie określonych części ciała.
6. „Throw the
dice”– zabawa
z kostką z naklejonymi częściami ciała. Każde dziecko po kolei rzuca kostką i
nazywa wyrzuconą część ciała. Nauczyciel mówi: Show me your … i
wymienia nazwę.
|
10’
|
UŻYWANIE poznanych form i struktur
gram., słownictwa
|
7. „What’s
missing?” – nauczyciel
rozkłada na dywanie karty z częściami ciała. Prosi, aby dzieci zapamiętały
karty. Następnie dzieci zamykają oczy, a nauczyciel chowa jedną kartę. Dzieci
muszą zgadnąć co zniknęło. Głośno wymawiają nazwy części ciała
|
6’
|
MÓWIENIE
|
8.
„A
monster”
– dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada na dywanie dużą sylwetę potwora,
w której osobno ułożone są różne części ciała. Wspólnie nazywamy części
ciała. Nauczyciel prosi dzieci, aby zamknęły oczy i zabiera jedną z części.
Pyta: „What’s missing?” Dzieci odpowiadają, nazywając części ciała.
Utrwalenie
kolorów: potwór ma części ciała w różnych kolorach. Nauczyciel pyta dzieci: What
colour is his head/arms…? Dzieci odpowiadają nazywając kolor.
9. Zabawa na
pożegnanie “Say goodbye to ….”. Nauczyciel mówi: „Say goodbye
to …” i wymienia po kolei wszystkie poznane słowa, pokazując odpowiednie
karty. Dzieci odpowiadają „Goodbye …” i machają na pożegnanie.
|
5’
|
ZADANIE REZERWOWE:
|
10. „Go to…” –
nauczyciel rozkłada w różnych częściach sali karty obrazkowe. Dzieci
spacerują po dywanie w rytm muzyki, a na przerwę słuchają nauczyciela, który
wypowiada imię dziecka i nazwę części ciała, np. „Paweł go to head”
11. Słuchanie
piosenki wraz z pokazywaniem „Shake and move” –
utrwalanie części ciała.
|
|
Make a cirlce
Shake and move
Nie wrzucam tekstów piosenek, gdyż po kliknięciu na zamieszczony film i przejściu do You Tube - pod każdym filmikiem znajdziecie tekst piosenki :)
Dzień dobry, dziękuje za wspaniale pomysły. Zdradzi Pani skąd mogę pobrać lub kupić części ciała potwora ? 🙂
OdpowiedzUsuńTakie zajęcia są dla dziecka ważne
OdpowiedzUsuńSuper ciekawy wpis
OdpowiedzUsuń