piątek, 1 grudnia 2017

Pomysły na prezent dla przedszkolaka - co zamiast zabawek?

Cześć! Przyszedł grudzień, a więc przed nami czas kupowania prezentów mikołajkowych lub świątecznych. Czy musimy dawać dzieciom kolejne zabawki (którymi znudzą się po krótkim czasie)? Pomyślałam, że warto stworzyć taki mały bank pomysłów na prezenty, które są atrakcyjne dla dzieci, a przede wszystkim rozwijające. I NIE SĄ ZABAWKAMI. To wszystko okiem nauczycielki,  która na wiele zabawek już się napatrzyła ;) Na końcu postu DO POBRANIA skrót tego postu - mini-poradnik dla rodziców, który można wydrukować i powiesić na tablicy :) Zapraszam!




Zanim przejdę do pomysłów, kilka słów wstępu. Myślę sobie, że często kupujemy dzieciom zabawki trochę "z rozpędu". Bo jest ich mnóstwo w sklepach, więc tak jest łatwiej i szybciej. Zabawki są przecież takie fajne, kolorowe i "edukacyjne". No i nasza pociecha od dawna marzy o lalce X albo superbohaterze Y! Bo widziała ją w reklamie, na plakacie, w gazecie. 

Pomyślmy - czy koniecznie musimy dawać dzieciom kolejne grające, świecące i kolorowe zabawki? Producenci zapewniają o tkwiących w nich możliwościach, często nawiązują one do postaci z bajek czy gier. Ale zastanówmy się – czy chcemy, aby nasze dzieci ślepo podążały za tym, co pokazują reklamy? Takie zabawki wydają się niezwykle atrakcyjne, ale tak naprawdę takie nie są. 

Często dziecko może bawić się nimi tylko na kilka ograniczonych sposobów
– o kreatywności nie ma tutaj mowy. 

Ważna jest również estetyka tych zabawek – kiedy wchodzimy do sklepu zalewa nas często fala kolorów, dźwięków, zapachów (często „chińskiego” plastiku). Trzeba mieć na uwadze do czego dana zabawka nawiązuje – agresja, przemoc, niewłaściwe wzorce – nieprawdopodobne, ale wśród zabawek jest mnóstwo takich „okazów”!
  
Czy na pewno chcemy, aby tym otaczały się nasze pociechy? 

Oczywiście kolorowe zabawki nie są czymś złym! Nie wyobrażam sobie, żeby całkowicie z nich zrezygnować. Jednak warto przemyśleć ilość, jakość oraz wartość przedmiotów, którymi bawi się nasze dziecko.


CO MOŻEMY KUPIĆ DZIECKU ZAMIAST ZABAWEK? 

KLOCKI

Są w tym spisie pierwsze. I najważniejsze! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: można nimi zastąpić dosłownie wszystko. Dziecko bawiąc się klockami ma nieograniczone możliwości - może stworzyć z nich co tylko chce: samochód, lalkę, przebranie, domek... można tak wyliczać przez tydzień. Obserwując moje przedszkolaki widziałam naprawdę niesamowite pomysły - oni uwielbiali bawić się klockami. 

Rozwijają kreatywność, wyobraźnię, myślenie przestrzenne, umiejętności matematyczne, precyzję ruchów, umiejętność planowania... Chyba nie będę dalej przekonywać o ich zaletach :) Sama ze swojego dzieciństwa nie pamiętam żadnej lalki czy innej zabawki, a zabawy klockami tak! :) 

Na rynku jest oczywiście mnóstwo klocków - do wyboru, do koloru. Poniżej kilka propozycji, które sprawdzają się w przedszkolu, albo mnie wpadły w oko i sama chętnie bym się nimi pobawiła :) 


KLOCKI DREWNIANE
Absolutny "must have" :) Uwielbiam drewniane klocki (ich zapach, wygląd, możliwości) i moje przedszkolne dzieci też. Sporą zasługę ma tu pewnie Froebel.pl i ich fantastyczne pomoce, z których na co dzień korzystamy ;) 

Warto szukać takich klocków - na pewno nie są nudne! Dobrze mieć zestaw tradycyjny, podstawowy, ale też fajnie poszukać różnych innych zestawów. 

Źródło: www.eklocki.com/klocki_drewniane_50_sztuk_naturalne-102325-s.html

Źródło: www.eklocki.com/klocki_drewniane_220_sztuk_xl_naturalne-102343-s.html
Źródło: www.eklocki.com/klocki_drewniane_domino-102307-0.html

Źródło: bubukids.pl/p3195,drewniane-klocki-konstrukcyjne-ki-0-34-elementy-matador.html



KLOCKI KONSTRUKCYJNE BAMP
Bardzo mi się podobają. Nie mamy ich w przedszkolu, ale już wyobrażam sobie te budowle i konstrukcje! Na pewno warto!

Źródło: www.szkola-marzen.pl/slomki-konstrukcyjne-232-sztuki 



Klocki KONSTRUKCYJNE WAFLE
Sprawdzają się w przedszkolu świetnie! Mnóstwo możliwości.

Źródło: www.szkola-marzen.pl/kostka-24-elementy



Klocki KONSTRUKCYJNE CLICKS
Jedno słowo: hit! :) 
Źródło: www.clics.pl/pl/p/CB803-Klocki-konstrukcyjne-CLICS-Rollerbox-25w1/334


KLOCKI MOBILO
Szczególnie lubiane przez chłopców, którzy tworzą z nich fantastyczne pojazdy. 
Źródło: www.szkola-marzen.pl/klocki-mobilo-zestaw-192-elementow-z-kartami


KSIĄŻKI

Książki są ZAWSZE dobrym pomysłem! O ich zaletach nie będę pisać, bo są oczywiste (odsyłam do moich wpisów na temat czytania dzieciom: klik, klik, klik). 

Książek dla dzieci jest na rynku mnóstwo, dlatego wybierając je warto im się przyjrzeć i chociaż pobieżnie zerknąć na tekst. Wiele razy spotkałam książeczki, które były pisane niezbyt po polsku, z błędami. Czasem można spotkać książeczki po prostu ... głupie - bez wartości edukacyjnej, o nieodpowiednich treściach. Tutaj też trzeba uważać :)

Jeśli nie wiemy co czytać dzieciom i jakie książki kupić, z pomocą spieszy nam fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom. Na jej stronie zamieszczona jest lista polecanych książek dla dzieci z podziałem na kategorie wiekowe - można ją znaleźć tutaj: Złota lista książek (taki ponadczasowy zbiór) oraz Przewodnik po dobrych książkach (przegląd ciekawych książek, które są aktualnie w księgarniach).

Ja ze swojej strony polecam klasykę, która niespodziewanie dobrze sprawdziła się u naszych przedszkolaków:
- "Przygody Koziołka Matołka", K. Makuszyński, M. Walentynowicz (HIT!)
- "Cudaczek wyśmiewaczek", J. Duszyńska
- "Z przygód krasnala Hałabały", L. Krzemieniecka
- "O wróbelku Elemelku", H. Łochocka
- wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, np. "Wierszyki łamiące języki"
CZAS I PRZYGODA

To chyba najcenniejsze rzeczy, jakie możemy podarować naszemu dziecku! Prezent nie zawsze musi być materialny - uczmy tego nasze pociechy, szczególnie w obecnych czasach. Przedszkolak na pewno będzie milej wspominał wspólne wyjście na kręgle, ciekawą wycieczkę za miasto czy wspólny udział w warsztatach plastycznych, niż niejedną zabawkę po kilku dniach rzuconą w kąt.

„(...) badania naukowe pokazują, że dzieci, które otrzymują wiele prezentów, nabierają przekonania, że sukces życiowy definiuje jakość i liczba dóbr materialnych, a za życiowy cel wybierają ich nabywanie. Takie pociechy z dużym prawdopodobieństwem wyrosną na materialistów, wiecznie niezadowolonych ze swojego stanu posiadania. Bo nikt nie ma aż tyle, by nie mógł mieć więcej.”

Ten cytat znalazłam na blogu oszczednicka.pl w poście o niestandardowych prezentach dla dzieci. Polecam zajrzeć do niego i wybrać coś z 66 propozycji --->  klik
Są tam nie tylko pomysły na wspólne wyjścia, ale też przedmioty rozwijające pasje lub talenty dziecka.

Przykładowe to:
- zorganizowanie wyjazdu, o którym marzy pociecha
- wyprawa na poszukiwanie "skarbów"
- nocowanie pod namiotem i ognisko (to będzie czekało do lata :) )
- bilet na wydarzenie sportowe
- warsztaty teatralne
- zajęcia karate
- zajęcia na ściance wspinaczkowej
- dziecięca książka kucharska
- zestaw młodego chemika



GRY PLANSZOWE I UKŁADANKI

To też jest zawsze dobry wybór :) Gry i układanki rozwijają wiele umiejętności u dzieci, w tym jedną najważniejszą: umiejętność przegrywania! Można zauważyć, że obecnie dzieci nie potrafią przegrywać. Zawsze muszą być pierwsze, najlepsze, najważniejsze. A kiedy tak nie jest - są nerwy, płacz, agresja. Wynika to z tego jak wychowujemy nasze dzieci - one są dla nas zawsze pierwsze, najlepsze, najważniejsze, ale dla otaczającego świata nie zawsze... Dlatego musimy przedszkolaki do tego przygotować. I tu z pomocą idą nam gry :)

Co polecam?

Fajnie jest samodzielnie z dzieckiem tworzyć i rysować proste gry "ściganki", wymyślać przygody i przeszkody, a potem w taką grę grać. Jest to niezwykle kształcące dla dziecka (matematyka!) i jest okazją do wspólnego spędzania czasu. Wskazówki jak konstruować gry z dziećmi daje prof. Gruszczyk-Kolczyńska w książkach: "Dziecięca matematyka: książka dla rodziców i nauczycieli" oraz " Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier?".


Ciekawą ofertę gier planszowych ma Granna. Mam od nich kilka pozycji i świetnie się sprawdzają :) Fajna jest cała seria ze Smokiem Obibokiem.



 Wydawnictwo organizowało kiedyś konkurs dla nauczycieli przedszkoli na grę planszową (razem z czasopismem Wychowanie w Przedszkolu), były dwie lub trzy edycje, gry zostały wydane i są naprawdę fajne :) W końcu wymyśliły je nauczycielki przedszkoli! Ciekawe czy konkurs jeszcze jest organizowany? Poniżej dwie wydane gry.


Źródło: wszystkie zdjęcia gier www.granna.pl



Jeśli chodzi o układanki, to gorąco polecam wszystko co ma u siebie wydawnictwo Epideixis :) Szczególnie serię PUS - to jest HIT! Dzieci uwielbiają to układać, a książeczek jest tyle, że można znaleźć to, co interesuje dziecko. Albo też taką książeczkę, która pomoże dziecku w tym, w czym ma trudności.

Źródło: www.pus.pl/produkt/wyprawka-przedszkolaka-pus/#prettyPhoto

 Na czym to polega? :) Bardzo dokładnie wyjaśnione jest to na blogu Moje Dzieci Kreatywnie: Wszystko o PUS :)


INNE

Oczywiście pomysły na prezenty nie-zabawki można mnożyć jeszcze długo :) Powyżej napisałam o tych według mnie najlepszych. Ale chociaż w kilku słowach muszę napisać o jeszcze dwóch propozycjach:

"Coś na podwórko"
Sprzęt sportowy, skakanka, guma do skakania, sanki, łyżwy, gra... dosłownie wszystko, co będzie rozwijało sprawność fizyczną naszych pociech. One uwielbiają spędzać czas na dworze, ale nie zawsze mają do tego okazję i czas (szczególnie my dorośli go nie mamy). Dlatego może prezent pod choinką sprawi, że i okazja i czas się znajdą :) Zachęcam!


Źródło: 




Płyty z muzyką, instrumenty
To też fajny pomysł, szczególnie że obecnie (tak mi się wydaje) mało słuchamy muzyki. Hmmm... wartościowej muzyki. Polecam wszelkie wydania z muzyką klasyczną dla dzieci - na pewno wpłynie ona na układ nerwowy przedszkolaka lepiej niż niejeden przebój muzyki popularnej :) 

Źródło: nuplays.pl/album/8796/karnawal-zwierzat

Źródło: www.sosrodzice.pl/klasyka-dla-dzieci


POMELODY
http://www.powerofmelody.com/blog/co-to-jest-pomelody-co-warto-kupic-w-promocji/


Będę bardzo szczęśliwa, jeśli chociaż jedna osoba skorzysta z mojego mini-spisu pomysłów :) Jeśli tak się stanie, to będę wiedziała, że jakieś dziecko na pewno będzie szczęśliwe, bo otrzyma wartościowy prezent! 

Pamiętajmy, aby uczyć nasze pociechy, że najważniejsze są prezenty dawane z serca, a nie te najdroższe, czy najmodniejsze. 


Jeśli chcielibyście uczulić na to rodziców w waszych przedszkolach, to poniżej DO POBRANIA I WYDRUKOWANIA jest mini-plakat :) Dzielcie się i wieszajcie :) Będzie mi bardzo miło! 



Po kliknięciu obrazek powiększy się i wówczas można zapisać go naciskając prawy przycisk myszki.

Chętnych zapraszam do pobrania pliku pdf z mojego chomika ---> KLIK












6 komentarzy:

  1. Super zestawienie, szczególnie zainteresowały mnie klocki Mobilo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój synek uwielbia klocki, cały czas mógłby się nimi bawić :) Te konstrukcyjnie wyglądają genialnie, myślę, że na pewno ucieszyłby się z takiego prezentu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne zestawienie. Ja najczęściej kupuje właśnie zabawki, albo akcesoria do pokoju dziecięcego, bo to coś, co spodoba się każdemu dziecku. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wszystkim osobom zainteresowanym tematem mogę polecić ofertę sklepu, z którego sam niejednokrotnie korzystałem. Jeżeli szukacie sprawdzonej oferty sklepu internetowego z zabawkami i akcesoriami dla dzieci, to polecam Wam sprawdzić stronę - https://www.mamissima.pl/na_prezent/prezent_dla_chlopca.html .

    OdpowiedzUsuń
  6. Mojemu synkowi bardzo się podobało auto zdalnie sterowane

    OdpowiedzUsuń