środa, 10 grudnia 2014

Książka w podróży, czyli akcja bookcrossing w przedszkolu.

Dziś chciałabym się podzielić jednym z moich pomysłów na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci w przedszkolu. Pisałam już na blogu o tym, że realizuję w tym roku projekt edukacyjny "Z książką za pan brat" (w poście "Co czytać dzieciom?"), w ramach którego realizuję różne wydarzenia związane z czytelnictwem. Jednym z nich jest akcja KSIĄŻKA W PODRÓŻY oparta na idei bookcrossingu.„Książki nie lubią być więzione na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane”
– to hasło przyświecające idei bookcrossingu.

W moim przedszkolu zorganizowałam półkę, na którą zgromadziłam różne książki dla dzieci (przy pomocy pani dyrektor i koleżanek). Półka stanęła w holu w widocznym miejscu, a na półce zawisła następująca informacja dla rodziców: 

Jeśli masz w swoich zbiorach książki, które wspólnie z dziećmi już przeczytałeś i chcesz je podarować komuś innemu lub uratować je przed zniszczeniem, przynieś je tutaj.

Na naszej specjalnej półce KSIĄŻKA W PODRÓŻY można zostawić przeczytane książki i wybrać książkę dla siebie. 

Zasady są proste:
  • Przynieś przeczytaną, niepotrzebną książkę i zostaw ją tutaj.
  • Zabierz inną do domu i przeczytaj razem z dzieckiem.
  • Po przeczytaniu przynieś ją z powrotem i wybierz kolejną!


I już! Akcja ruszyła i muszę przyznać, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Po co kupować ciągle nowe książki, skoro można je znaleźć w przedszkolu? Mam nadzieję, że półka cały czas będzie się wzbogacać o nowe pozycje, a dzieci wraz z rodzicami będą czytać, czytać, czytać.... Bo przecież o to w tym wszystkim chodzi :) Może wkrótce rozszerzymy "działalność" o książki dla dorosłych? Kto wie :) 

POLECAM! :)


Tak wygląda nasza półka:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza