Poniżej znajdziecie scenariusz zajęć z tematu MY BODY, w którym poznawaliśmy z dziećmi nową piosenkę. Zapraszam! :)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Body parts - poznanie nowej piosenki
Cele zajęć:
W czasie zajęć dzieci:
* poznają nową piosenkę i zabawę ruchową do piosenki,
* poznają nowe słowa (w piosence): shoulders, knees, eyes, ears, mouth, nose,
* utrwalą poznane słowa: head, arms, hands , legs, toes, tummy,
* będą utrwalały przymiotniki big / small oraz nazwy kolorów,
* utrwalą zwroty: Show me your …, Shake/wave/clap/tickle/touch your …
Utrwalana struktura gramatyczna: zwroty: Show me your...., Shake/wave/clap/tickle/touch your …
Nowe jednostki leksykalne: shoulders, knees, eyes, ears, mouth, nose
Utrwalane jednostki leksykalne: head, arms, hands , legs, toes, tummy, nazwy kolorów, przymiotniki big/small
ETAPY ZAJĘĆ
|
PRZEBIEG ZAJĘĆ
|
Czas
|
CZYNNOŚCI
WSTĘPNE
|
1. Powitanie dzieci i
sprawdzenie obecności.
2. Wspólne śpiewanie piosenki
pt. „Make a circle” wraz z pokazywaniem.
|
3’
|
ROZGRZEWKA
JĘZYKOWA + PREZENTACJA
|
3. „What’s the
weather like today?”
– opisywanie pogody. Nauczyciel pyta: Is it sunny/raining/ snowing/ hot/
cold/ windy? Dzieci odpowiadają: Yes, it is …
4. „Go to…” – nauczyciel rozkłada w
różnych częściach sali karty obrazkowe. Dzieci spacerują po dywanie w rytm
muzyki, a na przerwę słuchają nauczyciela, który wypowiada imię dziecka i
nazwę części ciała, np. „Paweł go to head”
5. Prezentacja dodatkowych
kart z nazwami części ciała, które pojawią się w piosence: shoulders,
knees, eyes, ears, mouth, nose.
|
5’
|
ĆWICZENIE
poznanych
form i struktur gram., słownictwa
|
6. „Big or small?” – nauczyciel rozkłada na
dywanie obrazki z różnymi częściami ciała: małymi lub dużymi (części ciała
robota małego i dużego). Następnie prosi każde dziecko po kolei o wskazanie
odpowiedniego obrazka, np. Show me big head. Show me small arms.
7. “Let’s make a monster!” – nauczyciel rozkłada na
dywanie różne sylwety części ciała (duże i małe, w różnych kolorach). Prosi
dzieci, aby budowały potwora wg jego poleceń, np. Ania please take big, red
leg. Tomek please take small, green head.
|
10’
|
UŻYWANIE
poznanych form i struktur gram., słownictwa
|
8. „Where is the
feather?”
- zabawa z piórkiem. Dzieci
dobierają się w pary. Każda para otrzymuje piórko. Jedno z dzieci zamyka
oczy, a drugie dotyka go piórkiem po określonej części ciała. Dziecko musi
odpowiedzieć gdzie czuje dotyk pióra (nazwać część ciała).
|
3’
|
ROZUMIENIE
ZE SŁUCHU:
- przed słuchaniem
- słuchanie
- po wysłuchaniu
|
9. “Shake, shake” – zabawa
ruchowo-naśladowcza. Nauczyciel wypowiada (i demonstruje) różne polecenia
związane z częściami ciała, a dzieci je naśladują, np.
Wave your
arms/ears,
Clap your hands,
Touch your
knees/tummy/shoulders,
Tickle your
nose/legs/toes,
Shake your
head/arms.
10. “Head,
shoulders, knees, and toes”
- słuchanie piosenki, zabawa ruchowa do piosenki. Dzieci stoją na dywanie i
podczas słuchania pokazują za nauczycielem
11. Goodbye song” – śpiewanie piosenki na
pożegnanie.
|
9’
|
ZADANIE
REZERWOWE:
|
„Change your place” – dzieci siedzą w kole na
dywanie. Każde z nich otrzymało kartonik z obrazkiem poznanej części ciała.
Nauczyciel wypowiada dwie nazwy, a dzieci które trzymają odpowiednie karty
zamieniają się miejscami. Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając dzieci
trzymające karty.
|
|
PIOSENKI Z ZAJĘĆ
Make a circle
Head, shoulders, knees and toes
wersja do nauki
wersja do szybszego śpiewania
Goodbye song
Nie wrzucam tekstów piosenek, gdyż po kliknięciu na zamieszczony film i przejściu do You Tube - pod każdym filmikiem znajdziecie tekst piosenki :)
Super, że w końcu ktoś pracujący jako nauczyciel wychowania przedszkolnego pisze o nauczaniu języka angielskiego. Sama zmagam się z tym od roku, ale powiem szczerze sprawia mi to satysfakcję i frajdę i dzieci czekają z niecierpliwością na angielski. Pozdrawiam i dziękuję
OdpowiedzUsuńMnie mija pierwszy miesiąc i też muszę przyznać, że sprawia mi to przyjemność :) Mimo dodatkowej pracy - jest radość :) Oby tak dalej, trzymajmy się razem! Zapraszam do dzielenia się tutaj swoimi pomysłami na angielski w przedszkolu!
UsuńBardzo dobra inicjatywa aby opisywać swoje metody nauczania. Skorzystają zarówno nauczyciele jak i dzieci. Gratuluję bloga!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJa jestem tego zdania, że na każdym etapie warto uczyć się języka angielskiego. Ja ostatnio uczęszczałam na kurs dla biznesu w https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-angielski/kurs-angielskiego-business-english gdzi na tym kursie uczono mnie typowo zwrotów i słów oraz zachowań przy kontaktach firmowych. Bardzo ciekawe zdarzenie i niechaj dzieciaki uczą się od małego, aby później nie musiały nadrabiać zaległości.
OdpowiedzUsuńHej hej! Właśnie do Ciebie trafiłam i zabieram ze sobą zabawę z piórkiem ;-D też uczę przedszkolaki, pozdrowienia ;-D
OdpowiedzUsuńKażda forma nauki języka angielskiego jest dobra i myślę, że warto jest zaczynać od najmłodszych lat. W moim przypadku bardzo dobrze sprawdziła się metoda https://www.jezykiobce.pl/7-angielski/s-1/chce_korzystac_z-mp3/categories-angielski dzięki której nauczyłam się bardzo dobrze języka angielskiego. Myślę, że warto korzystać z tego typu rzeczy.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że jeśli chodzi o nauczanie języka angielskiego najmłodszych to jest to całkiem fajne doświadczenie. Właśnie dlatego również rozważam podjęcie franczyzy szkoły językowej https://universe.earlystage.pl/franczyza gdzie wiem, że może to być przygoda dla mnie oraz dla moich przyszłych uczniów.
OdpowiedzUsuńW każdym przedszkolu teraz dzieci uczą się języków? Zgadzam się, że angielski jest niezbędny w dzisiejszych czasach i dobrze aby dziecko uczyło się go jak najwcześniej. W takim mieście jak Toruń przedszkole gdzie dzieci uczą się angielskiego znajdziecie bez problemu. Warto w takie miejsce zapisać swoje dzieci.
OdpowiedzUsuńWykorzystam przy nauce z córką
OdpowiedzUsuńJak otworzyć sklep franczyzowy Cortez World? Proces obejmuje wybór lokalizacji, uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu, wyposażenie sklepu oraz przeprowadzenie szkoleń. Cortez World oferuje wsparcie na każdym etapie, co umożliwia szybkie i efektywne uruchomienie działalności.
OdpowiedzUsuń