poniedziałek, 12 stycznia 2015

Zabawy z literkami.

Jednym z głównych zadań przedszkola jest przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole. Dlatego też w codziennej pracy realizujemy z dziećmi zabawy i ćwiczenia kształtujące gotowość do nauki czytania i pisania. Co jakiś czas organizujemy zabawy z literkami, które oswajają dzieci ze znakami graficznymi liter na zasadzie zabawy. Tematu liter nie da się ominąć, o czym pisałam TU. Dlatego dziś na blogu dzielę się moim pomysłem na "literkowe zabawy".


Nieocenioną pomocą do prowadzenia z dziećmi zabaw z literkami są różne zbiory liter: wydrukowane, piankowe, z różnych gier czy loteryjek. Ciągle je zbieram i ciągle szukam nowych:) Dzięki temu dzieci mogą poznać literę w różnych odsłonach. Bardzo przydatne są również różne obrazki. Najprostsza zabawa, w którą się bawię z dziećmi przy okazji poznawania nowej litery polega na wylosowaniu jednego obrazka, określenie jego pierwszej litery  i odnalezienie jak największej liczby tych liter (z różnych zbiorów). Można bawić się też odwrotnie - wylosować jakąś literkę z określonego zbioru i odnaleźć obrazek na tę literę. 
Myślę, że ta zabawa jest atrakcyjna dla dzieci właśnie ze względu na różnorodność liter, ich kolorowy wygląd, czasem niespotykany kształt. Dzieci lubią zagadki, a w tej zabawie zadają sobie pytanie: "Co tam jeszcze znajdę?" :) Zabawa niesie wiele korzyści: rozwija analizę i syntezę wzrokowo-słuchową, oswaja dzieci ze znakami graficznymi liter, rozwija spostrzegawczość i koncentrację. Zapraszam na kolejne posty, w których na pewno pojawią się inne propozycje zabaw z literkami :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza