wtorek, 30 sierpnia 2016

"Mała Akademia Smoka Bazyla. Podróże po Planecie Liter", czyli kilka słów o mojej książce!

Przyznam się, że nie wiem, dlaczego ten wpis powstał dopiero teraz... Naprawdę tego nie wiem. Może musiały opaść emocje, może musiałam zapomnieć o nerwach, które mi towarzyszyły podczas pisania. Może też dlatego, że kiedy nad nią pracowałam, odłożyłam na bok wszystkie inne sprawy. Po ukazaniu się książki musiałam je wszystkie nadrobić... więc na wpis nie było czasu. Na szczęście otrząsnęłam się i stwierdziłam, że nie może tak dalej być! Czas napisać kilka słów o moim sukcesie, z którego jestem niesamowicie dumna. Cieszę się, że mogłam spełnić jedno z moich marzeń. 
Jak to z tą moją książką było? :) Co znajdziecie w środku? Zapraszam do poczytania. 
Mam dla was również małą niespodziankę - KOD RABATOWY na zakup książki! 


Jak to było?
Wszystko zaczęło się od maila, którego przeczytałam pewnego styczniowego wieczoru. Myślałam, że spadnę z krzesła, kiedy go czytałam. Była to propozycja napisania książki związanej z czytaniem i pisaniem, którą przysłała pani redaktor z wydawnictwa Oficyna MM

Natrafiła w sieci na mój blog, na wpisy o zabawach z literkami:

Spodobały się jej te pomysły i ... stąd był mail do mnie. Byłam przeszczęśliwa! Temat książki bardzo mi się podobał, ale bałam się, bo słyszałam w swojej głowie milion wątpliwości: Ja mam napisać książkę?! Przecież ja mam bardzo mało doświadczenia! Wygłupię się! Skąd wezmę pomysły? itd. 
Po długim namyśle stwierdziłam, że taka szansa już nigdy może nie nadejść - i zgodziłam się :)Książka
Po wspólnym ustaleniu jak książka będzie wyglądać i co w niej będzie, zabrałam się do pracy. Ten czas był bardzo intensywny i prawdę mówiąc dał mi w kość :) 

Nie jest to tak, jak się powszechnie wydaje - że nagle masz wenę, siadasz i piszesz... Miałam ściśle rozpisany plan w zeszycie, który krok po kroku, dzień po dniu musiałam zrealizować. Jeśli nie - nie wyrobiłabym się w terminie (który był bardzo krótki!). Na własnej skórze przekonałam się, że pisanie nie jest jakimś cudownym aktem tworzenia, ale po prostu ciężką, sumienną pracą. Przynajmniej pisanie takiej książki, jaką napisałam ja. 


Jaka jest książka? Co jest w środku? 

No właśnie. Już piszę!

"Podróże po Planecie Liter" to (jak sama nazwa wskazuje) książka z propozycjami zabaw z literami. 

"Książka zawiera zbiór prawie 200 pomysłów i zabaw związanych z poznawaniem liter przez dzieci. Dla nauczyciela wychowania przedszkolnego może być ona źródłem inspiracji, ciekawych rozwiązań i wskazówek (...) Zabawy z literami są okazją do zabaw plastycznych, matematycznych, muzycznych lub ruchowych. Dzieci zdobywają nowe wiadomości przyrodnicze, poznając nowe słowa rozwijają zasób słownictwa, usprawniają aparat mowy. Bardzo ważnym aspektem wielu zabaw jest podejmowanie współpracy z innymi – wykonując określone zadanie w parach lub zespołach dzieci doskonale rozwijają tę umiejętność. Łączenie różnych typów aktywności pozwala dzieciom poznawać litery wielozmysłowo, z różnych stron." 


Jest to książka dla nauczycieli - są tam gotowe scenariusze zajęć z każdą literką. Ale z książki mogą korzystać również rodzice, wybierając poszczególne zabawy dla swoich pociech. 
Bohaterem jest smok Bazyl, który podróżuje po Planecie Liter i w różnych krainach ma wiele przygód związanych z literami. 


Jak wygląda scenariusz?
Książka zawiera 24 scenariusze zajęć, w których dzieci poznają i bawią się z poszczególnymi literami. Scenariusze zostały opracowane według podobnego schematu i zawierają stałe elementy. Każdy rozpoczyna się krótkim opowiadaniem o przygodzie smoka Bazyla w określonej krainie. 

Jeśli akurat smok wylądował w Krainie Litery D, to spotyka go tam wszystko, co zaczyna się na głoskę "d" :) Starałam się, aby opowiadanie o każdej krainie było naszpikowane wyrazami z danymi literami. Mam nadzieję, że mi się to udało :) Szczególnie, że w tych opowiadaniach nie chodziło mi o piękne opisywanie przygód Bazyla - ważne było osłuchanie się dzieci ze słowami na określoną głoskę. Po opowiadaniu zawsze następują zabawy słuchowe związane z wyróżnianiem głosek, po nich zabawy wzrokowe związane z poznawaniem znaku graficznego litery, a na końcu zabawy manualne wprowadzające do nauki pisania liter. 

Po scenariuszach związanych z poszczególnymi literami, znajdują się dodatkowe scenariusze, będące utrwaleniem wszystkich poznanych liter. W tych propozycjach zajęć dzieci rozróżniają litery podobne do siebie (np. p-b-d, m-w, n-u), bawią się ze wszystkimi literami jednocześnie, a także z sylabami. 
Na końcu znajduje się spis wszystkich zabaw zawartych w książce. Są one pogrupowane według kategorii: 
­ - zabawy na analizę i syntezę słuchową, 
­ - zabawy na analizę i syntezę wzrokową, 
­ - zabawy manualne. 
Przy każdej zabawie podana jest odpowiednia strona, dzięki czemu można ją łatwo odnaleźć w książce. Taki spis ułatwia pracę i zabawę z literami oraz zachęca do tworzenia własnych zestawów zabaw. 


W organizowaniu zabaw z literami bardzo ważnym elementem są pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajdują się karty pracy do wydruku dla dzieci ...... oraz materiały dodatkowe dla nauczyciela (zalaminowane będą służyły długi czas): 
zestawy obrazków do ćwiczeń w analizie i syntezie słuchowej (po kilka obrazków, których nazwa rozpoczyna się na daną głoskę), 
mini-plansze z obrazkiem przedstawiającym wyraz podstawowy i literami: drukowaną i pisaną w liniaturze,


alfabet drukowany i pisany (kartoniki z pojedynczymi literami). 
Te i różne inne pomoce do zabaw z literami znajdują się w naszym Kąciku Liter. Dzieci bawią się tam obrazkami, kartonikami z literami, szablonami liter pisanych, tackami z kaszą manną lub pojemnikami z piaskiem, słomkami, patyczkami, włóczką i wieloma innymi przedmiotami. 
Obiecuję post o tym, jak wygląda nasz Kącik Liter :) 


Ja jako młody nauczyciel chciałam mieć taką książkę na początku mojej zawodowej drogi. We wpisach o zabawach z literkami na blogu często pisałam, że brakuje takiej pozycji - z różnymi zabawami z literkami zebranymi w jednym miejscu. Miałam niesamowite szczęście, że mogłam taką książkę stworzyć. Mam nadzieję, że ułatwi ona pracę wielu z was. 
Korzystajcie, bawcie się z dziećmi i przesyłajcie wasze opinie! :)Promocja i kod
Niedawno otrzymałam z wydawnictwa wiadomość, że książka ma "duże wzięcie" :) dlatego postanowiono zrobić dodruk! Nie mogłam nic lepszego usłyszeć! Bardzo się cieszę! 

Jeśli chcielibyście dołączyć do grona posiadaczy książki, to mam fajną niespodziankę. Książkę można kupić w niższej cenie na hasło: BAZYL. Wystarczy wpisać to hasło w koszyku podczas składania zamówienia - wówczas otrzymacie 20% zniżki

Aby przejść do sklepu należy kliknąć na jedno z poniższych zdjęć :)
Mam nadzieję, że dla wielu nauczycieli książka jest i będzie pomocą - po to właśnie powstała. Temat jest jak najbardziej na czasie, zmieniła się podstawa programowa i w związku z tym nauka czytania i pisania w przedszkolu jest faktem. Liczę na to, że pomysły z książki wspomogą nauczycieli w tym trudnym zadaniu. 

7 komentarzy:

 1. Dlaczego należy czytać dzieciom od małego?
  Sprawdźcie co na ten temat mówią naukowcy i inne mamy :)
  Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący wpis, zgadzam się w 100%. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowity wpis :) zachęcam do dalszej pracy na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się być ciekawa i interesująca. Lepiej coś takiego zakupić na prezent niż kolejne niepotrzebne akcesoria...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj,
  bardzo ciekawy wpis! Obserwuję Twojego bloga i z niecierpliwością czekam na kolejne posty!
  Jako coś od siebie, mogę polecić Ci bardzo fajną stronę http://mymamy.pl, związaną z macierzyństwem oraz innymi sprawami kobiet :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdzie nie mogę zakupic tej książki:/

  OdpowiedzUsuń