poniedziałek, 9 lutego 2015

Pomysły na zabawy z literkami.

Zapraszam na kolejną porcję zabaw z literkami. W ruch pójdą słomki do napojów, ale też zwyczajne kartki."Karteczki"
Do tej zabawy potrzebne nam są małe kartki podzielone na 4 części oraz różne obrazki (pisałam o nich TU). Każde dziecko ma jedną kartkę i flamaster. Losuje 4 obrazki i układa je dookoła kartki - przy jednym rogu jeden obrazek. Jego zadaniem jest wpisać na kartce pierwszą literkę każdego obrazka. Najlepiej do tej zabawy wybrać obrazki, które zaczynają się literą już znaną przez dzieci. 

"Słomki"
Do tej zabawy potrzebne są słomki do napojów. Zasada jest prosta - dzieci układają różne litery ze słomek. Mogą w grupach układać proste wyrazy. "Sokole oko"
Zabawa polega na wyszukiwaniu określonej literki wśród innych.Nauczyciel musi wydrukować kilka kartek zapełnionych literkami (różna czcionka, różna wielkość). Dzielimy dzieci na grupy, które muszą odnaleźć na swojej kartce jak najwięcej liter np. b i zakreślić je w kółko. Można bawić się na zasadzie rywalizacji - która grupa odnajdzie wszystkie literki w najkrótszym czasie. Aby nie było kłótni w grupach bawię się z dziećmi, że każda osoba po kolei zakreśla po jednej literce, a kartka krąży z rąk do rąk. Pozwala to uniknąć sytuacji, że jedno dziecko zakreśli wszystkie literki. 

Zapraszam do podejrzenia innych zabaw z literkami:

3 komentarze:

 1. Świetne zabawy, najbardziej podoba mi się ta ze słomkami. Na pewno dzieciaki miały z tego dobrą zabawę przy okazji nauki. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak:) Świetnie się bawiły:) One w ogóle mogą układać ze słomek godzinami:) Dziękuję za miłe słowa!

   Usuń
 2. Polecam w takich zabawach wykorzystywać słomki papierowe zamiast słomek plastikowych. Eko jest ważne i warto dzieciakom przekazywać dobre wzorce w tym zakresie :)

  OdpowiedzUsuń