czwartek, 21 września 2017

Zabawa badawcza z szyszkami

Bardzo lubię robić z dziećmi różne zabawy badawcze, o czym już wiele razy pisałam na blogu (na końcu wpisu podam link do innych naszych zabaw badawczych) :) Dziś pomysł na kolejną, myślę że "na czasie". Jest bardzo łatwa w przygotowaniu
i wykonaniu, a efekty dla dzieci bardzo ciekawe. 


Trzeba przygotować szyszki oraz pojemniki z wodą. I tyle :)
Trzeba również uzbroić się w cierpliwość. 

Kiedy prowadzimy z dziećmi jesienne zajęcia często oglądamy różne szyszki, gromadzimy je w kąciku przyrody. Żeby przybliżyć dzieciom ich rolę, a także pokazać mechanizmy, które rządzą w przyrodzie, można zaproponować ciekawą zabawę badawczą. 



Zapytajmy dzieci:
Jak myślicie co się stanie, kiedy włożymy szyszkę na noc do wody?

Pojawią się różne pomysły, które możemy zapisać na kartce, aby następnego dnia je zweryfikować :) Wkładamy szyszkę do pojemnika z wodą i zostawiamy w kąciku przyrody. 



Drugiego dnia sprawdzamy co się stało z szyszką. Dzieci oglądają i opisują to, co widzą. Sprawdzamy notatki - może ktoś odgadł co się stanie? 
Szyszka zmieniła swój wygląd, zamknęła się. Dlaczego tak się stało? 



Porównujemy mokrą szyszkę z suchą - dzieci widzą różnicę między nimi. Wyjaśniamy dzieciom, że szyszka ma w sobie nasiona i aby je chronić przed wodą (np. deszczem) zamyka się. 

Następnie pytamy dzieci: Jak myślicie co się stanie, kiedy wyjmiemy szyszkę
z wody i położymy ją w ciepłym i suchym miejscu, np. na grzejniku?

Myślę, że dzieci po naszej rozmowie już domyślą się, że schnąc szyszka będzie się otwierała. Ponownie zapisujemy pomyły dzieci, kładziemy szyszkę na grzejniku i czekamy. 

Kolejnego dnia znów oglądamy szyszkę - jest otwarta, więc nasionka z pomocą wiatru mogą z niej "wylecieć" i dać początek nowym drzewom. 

Wszystko fajnie się łączy: wyciąganie wniosków, obserwacja, nauka o drzewach :) 

Polecam na jesienne zajęcia!



Inne zabawy badawcze - w tej zakładce: KLIK









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz